Борщівник: чим небезпечний та як з ним боротися.

  • 2696

Фото без опису  Активне поширення небезпечної рослини, а саме “Борщівник Сосновського” на території Дубовецької територіальної громади викликає стурбованість.

Ця небезпечна рослина не відноситься до природних видів рослин громади чи Івано-Франківщини загалом , але він легко «мігрує» в екосистеми і сьогодні вже реєструється у всіх районах області обабіч доріг, річок, лісів; поступово перебирається на дачні ділянки та землі інших категорій.

      Крім шкоди для довкілля, ця рослина маєФото без опису надзвичайно небезпечний вплив на здоров’я людини, оскільки борщівник – це отруйна рослина.

      Контакт з його частинами (листя, пагін) викликає подразнення та опік шкіри за рахунок того, що всі вони містять фуранокумаріни – речовини, що різко підвищують чутливість організму до ультрафіолетового випромінювання.

 Найсильніші опіки борщівник викликає, стикаючись з шкірними покривами в ясні сонячні дні. Але щоб отримати опік, достатньо і нетривалого і несильного опромінення сонцем ділянки шкіри, забрудненої соком рослини. Як правило, на уражених ділянках шкіри виникає опік другого ступеня (пухирі, заповнені рідиною).Фото без опису Особлива небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не дає жодних неприємних відчуттів і на це можна просто не звернути уваги. Така ситуація є вкрай небезпечною, як для дітей, так і для дорослих.

Борщівник також є контактним і дихальним алергеном і має сильний запах, який відчувається вже в п’яти метрах від рослини.

При сильних опіках піднімається температура, починається лихоманка, з’являються виразки. Після лікування на їх місці залишаються темні плями. Можливі і смертельні випадки після контакту з борщівником. Особливо, якщо вражаються рот чи горло.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОПІКАХ БОРЩІВНИКОМ:

– захистити ділянки дотику шкіри з рослиною від

сонячних променів мінімум на дві доби;

– промити уражені місця великою кількістю води з

густою мильною піною;

– обробити спиртом або слабким розчином марганцівки (знежирює шкіру, чим послаблює ураження);

– обробити шкіру пантенолом або іншим засобом від опіків;

– невеликі пухирі краще не чіпати. Якщо вони продовжать збільшуватись – потрібно звернутись до лікаря, щоб він розітнув їх у стерильних умовах;

– вийняти з листа алоє ложкою м’якуш і нанести на уражене місце. Протизапальні і антибактеріальні властивості алое роблять його досить ефективним засобом;

– припарка з листків звичайного садового бур’яну — подорожника, промитого та пропареного дає протизапальний і антибактеріальний ефект;

– компрес з тканини, змоченої у холодному молоці заспокоює свербіння краще, ніж холодна вода. Хоча механізми такої дії молока поки не з’ясовані, не виключено, що активними компонентами в даному випадку є молочні жири;

– змочений водою звичайний пакетик чаю (чорного або зеленого) і прикладений до шкіри, що зудить, полегшує свербіж. Дубильна кислота, що міститься в листі чаю, полегшить свербіння та зменшить запалення тканин;

– тепла ванна з додаванням декількох столових ложок дрібномелених вівсяних пластівців, або звичайного вівсяного борошна підсушує висип і запобігає його перетворенню в пухирі, що зудять. З ванни потрібно вибиратися обережно: намокла вівсянка дуже слизька.

     У жодному випадку не розтирайте уражене місце. Так ви можете рознести подразнюючу речовину буквально по всьому тілу. Особливо важливо не доторкатися до обличчя та очей. До того ж розтирання стимулює кровоток, а значить, надходження до ураженого місця нових і нових речовин, що підтримують запалення.

      У пральній машині при помірній температурі необхідно випрати одяг, в якому гуляли по чагарниках борщівнику. Це убереже від поширювання висипу по всьому тілу.

Також необхідно ополоснути водою взуття, а взуття з тканини також варто прати.

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!

Збираючись на прогулянку в ліс або поле, де можуть рости отруйні рослини, надягайте штани й сорочку з довгими рукавами. Вивчіть, як виглядають небезпечні рослини, аби убезпечити контакт із ними. Будьте обачними!

Таким чином, розповсюдження Борщівника Сосновського є небезпечним явищем в нашій області та зокрема в громаді, що потребує невідкладних дій.

У Тустанському, Фото без описуКінчаківському,  Тумирському та Медухівському  старостинських округах вже провели ряд робіт по знищенню даної рослини.  Тому зверніть увагу, якщо ви бачите ділянку з небезпечною для вашого здоров'я рослиною – прийміть міри для її знищення.  

 Фото без опису

 с. Кінчаки


 Фото без опису    Фото без опису

с. Медуха


Фото без опису  Фото без опису

с. Тустань 


Фото без опису 

с. Тумир