Стягнення аліментів під час воєнного стану

Статтею 180 Сімейного кодексу України, на батьків покладений обов’язок утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Проте на даний час будь які виконавчі провадження зупинено, дозволено користування арештованими рахунками боржників та примусове виконання рішень та наказів суду про стягнення аліментів неможливе.

Також, державні виконавці позбавлені можливості:

• шукати джерела надходження коштів;

• арештовувати рахунки боржників;

• видавати довідки про розмір аліментної заборгованості;

• продавати майно з торгів.

Але ви все ще можете подати позовну заяву чи заяву про видачу судового наказу у справі про стягнення аліментів. У разі отримання рішення/судового наказу, після закінчення воєнного стану ви можете стягувати аліменти. Заяву до суду ви можете подати за вашою зареєстрованою адресою проживання чи за місцем реєстрації боржника.

У разі, якщо у вам уже сплачуються аліменти, то вони будуть сплачуватись і надалі, навіть якщо платника призвали до ЗСУ – його заробітна плата за останнім місцем роботи зберігається.

За ухилення від сплати коштів на утримання дитини передбачені цивільна, адміністративна і кримінальна відповідальності, залежно від тяжкості проступку та величини заборгованості по аліментах. Зокрема, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) за несплату аліментів.

Законом України "Про виконавче провадження" передбачено штраф за несплату аліментів у відсотках від суми заборгованості:

• понад 1 рік – 20%;

• понад 2 роки – 30%;

• понад 3 роки – 50%.

До злісних неплатників застосовується кримінальна відповідальність, якою передбачаються:

• громадські роботи до 240 годин;

• арешт до 6 місяців;

обмеження волі до 3 років.