В результаті реформи децентралізації, об’єднані громади отримали нові повноваження. Серед них – забезпечення та дотримання прав дитини.
В результаті реформи децентралізації, об’єднані громади отримали нові повноваження. Серед них – забезпечення та дотримання прав дитини.
Саме з цією метою в квітні 2021 року створено Службу у справах дітей Дубовецької сільської ради, яка є підзвітною, підпорядкованою сільській раді та сільському голові.
На території Дубовецької сільської ради проживає 1330 дітей, з них дошкільного віку від 0-6 (365 дітей), 6-18 (965 шкільного віку), на первинному обліку в Службі у справах дітей станом на I квартал 2022 перебуває 2 дітей-сиріт та дітей, позбавлених, батьківського піклування; в прийомних сім’ях-2 дітей; в центрах соціальної-психологічної реабілітації-2 дітей; 23 дітей з особливими потребами - діти з інвалідністю, 134-дітей в багатодітних сім’ях, 7- дітей які проживають в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків. Окрім того, 3-дітей зазначеної категорії, які прибули з інших регіонів та проживають в сім’ях опікунів/піклувальників, над якими Служба здійснює відповідний контроль. На обліку в Службі перебуває 5 усиновлених дітей, за якими здійснюється нагляд до досягнення ними 18 річного віку.
Кожна дитина, яка мешкає у громаді, має право на захист майнових і немайнових прав, який, за законом, надає сільська рада як орган опіки та піклування. Враховуючи такі факти сільська рада має особливі повноваження виконавчих органів влади представляти та відстоювати інтереси своїх громадян, в першу чергу дітей.
Діяльність служби у справах дітей Дубовецької територіальної громади спрямована на виконання Законів України “Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей”, “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”, ”Про охорону дитинства”, «Про місцеве самоврядування в Україні», Указів та Доручень Президента України, постанов Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №866 “Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини”, від 08.10.2008 року №905 «Порядок провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей», Постанова Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585 «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах»
Чим займається служба у справах дітей?
- наданням правової та інформаційної допомоги населенню щодо захисту прав дітей;
- готує документи до органу опіки та піклування про невідкладне відібрання дитини у батьків або осіб, які їх замінюють, у разі підтвердження факту загрози її життю та здоров’ю
- профілактичними заходами для зменшення рівня правопорушень серед дітей;
- забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток;
- виявленням дітей, що опинилися в складних життєвих обставинах;
- вживає заходів щодо надання статусу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та їх влаштуванням.
- контролем за здійсненням профілактичних та виховних заходів в навчальних закладах, а також дотриманням трудового законодавства щодо неповнолітніх;
- здійснює контроль за умовами утримання і виховання дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
- обстежує житлово-побутові умови;
- складає протоколи про адміністративні правопорушення відповідно до частин п’ятої, шостої статті 184 (невиконання рішення органу опіки та піклування щодо визначення способів участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від дитини) та статті 18850 (недопущення до обстеження умов проживання дитини, створення перешкод посадовим (службовим) особам органу опіки та піклування при здійсненні інших покладених на них законом повноважень)
- представляє в судах інтереси дітей;
- здійснює контроль за утриманням та забезпеченням інтересів дітей, що виховуються в дитячих будинках сімейного типу, прийомних сім’ях, сім’ях опікунів, піклувальників, патронатних сім’ях.
У яких випадках слід звертатись до служби у справах дітей?
- одержання правової допомоги батькам і дітям;
- визначення статусу дитини;
- визначення форми влаштування дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування;
- представництво та захисту інтересів дитини в суді;
- доцільності підготовки та подання до суду позову чи висновку органу опіки та піклування про позбавлення, поновлення батьківських прав, відібрання дитини у батьків без позбавлення батьківських прав;
- вирішення спорів між батьками щодо визначення або зміни прізвища та імені дитини;
- вирішення спорів між батьками щодо визначення місця проживання дитини;
- вирішення спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини та визначення способів такої участі;
- підтвердження місця проживання дитини для її тимчасового виїзду за межі України;
- доцільності побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав;
- доцільності встановлення, припинення опіки, піклування;
- стану утримання і виховання дітей у сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу та виконання покладених на них обов’язків;
- стану збереження майна, право власності на яке мають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
- розгляду звернень дітей щодо неналежного виконання батьками, опікунами, піклувальниками обов’язків з виховання або щодо зловживання ними своїми правами.
Служба у справах дітей щиро вітає із світлим та прекрасним святом – Міжнародним Днем захисту дітей! Дуже хочеться, щоб діти в Україні, щохвилини, щодня були радісними та щасливими. Адже дитинство – це пора сподівань та здійснення мрій. Немає більшого щастя у світі, аніж посмішка дитини. Піклування про підростаюче покоління, його майбутнє – головний обов'язок батьків, суспільства та держави. Врешті-решт, саме для цього всі ми живемо та працюємо. Зігріваючи теплом і любов'ю кожне дитяче серце, об'єднуючи зусилля заради майбутнього – ми виховуємо достойних українців, які неодмінно стануть гордістю держави. Саме від нас, дорослих, залежить, яким буде становлення маленької людини та як складеться її доля.
Бажаємо нашим маленьким землякам міцного здоров’я, добра, радості, щасливого дитинства і мирного неба над головою!