Мобінг- запобігання та протидія цькуванню на робочому місці

В грудні 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)», який визнає такі дії правопорушенням.

Не кожен конфлікт з керівником або іншим працівником є мобінгом. Але, якщо напружена, ворожа атмосфера або виокремлення працівника з колективу чи його ізоляція мають постійний характер – є всі підстави вважати, що мобінг присутній.

Що робити в такій ситуації? Кожен працівник має право на гідні умови праці та на захист честі і ділової репутації. Для захисту своїх прав працівник може звернутися до Держпраці або до суду.

Щоб зрозуміти, чи присутній мобінг на вашій роботі, варто звернути увагу на його варіанти:

• ігнорування працівника, його ізоляція;
  • поширення неправдивих чуток;
  • надмірна прискіпливість;
  • відпускання гострих слів в бік потерпілого;
  • небажана поведінка з сексуальним контентом;
  • донесення керівництву;
  • завдавання матеріальної шкоди.

Якщо у судовому порядку буде доведено факт «мобінгу», то працівник має право на відшкодування моральної шкоди та/або витрат на лікування втрати працездатності внаслідок психологічного тиску, а також на припинення трудових відносин у встановлений ним строк із виплатою вихідної допомоги у розмірі не менше трьох середньомісячних заробітків.

При цьому керівник або працівник, що вчиняли мобінг, нестимуть відповідальність як дисциплінарну у вигляді звільнення, так і адміністративну, що передбачає штрафи:

• за перше правопорушення — штраф 1700-2550 гривень або 20-40 годин громадських робіт;
  • друге та кожне наступне порушення протягом року або коли цькування ведеться групою осіб — штраф 3400-5100 гривень або 40-60 годин громадських робіт.

Увага!!!Роботодавець зобов’язаний вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, проводити інформаційні, навчальні та організаційні заходи щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню).

Інші інформування

Всі інформування