ЩО РОБИТИ У ВИПАДКУ ХІМІЧНОЇ АТАКИ

ЩО РОБИТИ У ВИПАДКУ ХІМІЧНОЇ АТАКИ

Хімічна зброя - це один з різновидів зброї масового ураження, коли використовуються бойові отруйні речовини, які токсично впливають на людський організм. Вона створена людиною і може спричинити смерть через асфіксію (задуху), опіки тощо.

Хімічна зброя може бути у вигляді газу, порошку чи у рідкій формі.

Найбільш популярна в арсеналі Росії хімічна зброя: Новичок, Зарин, Іприт, VX, Люїзит, Зоман. Контакт з отрутою може статися через дихальні шляхи або ж через шкіру і слизові оболонки.

Доставляти «хімічні» агенти можна різними шляхами:

1. Літаками
  2. Дронами
  3. Артилерією
  4. Ракетами
  5. Людськими ресурсами

СИМПТОМИ ХІМІЧНОЇ АТАКИ

Міоз (надмірне звуження зіниць), дезорієнтація та  пітливість, посмикування та судоми, подразнення дихальних шляхів і утруднення дихання, подразнення очей і шкіри, нудота та блювота,  втрата свідомості.

У разі виникнення хімічних небезпек, найперше – уникайте паніки!!!

Після отримання інформації (по радіо, або інших засобах оповіщення) про небезпеку хімічного зараження, виконуйте рекомендовані заходи.

Залежно від місця, де ви перебуваєте під час хімічної атаки, слід дотримуватись певних правил.

ЯКЩО ВИ НА ВУЛИЦІ

Залиште територію ураження. Чим коротшим буде контакт із хімічними речовинами та чим далі ви будете від епіцентру ураження, тим меншою буде потенційна шкода від них. Намагайтесь рухатись швидко, але не бігти. Ваше дихання має бути спокійним та повільним, щоб вдихати якнайменше отрути.

Знайдіть укриття поблизу. Якщо це можливо, повертайтесь у своє помешкання.

НАСАМПЕРЕД НЕОБХІДНО:

• Щільно зачинити вікна та двері, вентиляційні отвори, димоходи;
  • Заклеїти щілини у вікнах папером чи скотчем;
  • Увімкнути телевізор чи радіо для отримання вказівок;
  • Попередити близьких про небезпеку та можливу евакуацію;
  • Вимкнути побутові прилади та газ.

ПРИ ЕВАКУАЦІЇ

• Одягніться так, щоб залишилося якомога менше відкритої шкіри. Візьміть з собою аптечку.
  • Використовуйте протигази чи ватно-марлеві пов?язки, змочені водою а краще 2-5% розчином питної соди (при ураженні хлором), 3-5% розчином оцтової, борної або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).
  • Покиньте приміщення, використовуючи сходи.
  • Пам?ятайте – хлор важчий за повітря (буде проникати в підвальні приміщення й нижні поверхи будинків, скупчуватись в низинах і ярах), а аміак легший за повітря (заповнює більш високі поверхи будинків).
  • У разі аварій з викидом хлору – намагайтеся пересуватися по підвищеннях, у разі викиду аміаку – низинами.
  • Якомога швидше покиньте зону ураження, рухаючись перпендикулярно напрямку вітру.
  • На вулиці не біжіть, не торкайтеся будь-яких предметів, не наступайте у калюжі.
  • Не їжте і не пийте нічого.

ЯКЩО У ВАС НЕМАЄ МОЖЛИВОСТІ ПОКИНУТИ

НЕБЕЗПЕЧНУ ЗОНУ

• Зачиніть вікна та без нагальної потреби не відкривайте їх. При відкритті – завішуйте їх вологою тканиною, періодично міняйте її.
  • Уникайте тривалого перебування на повітрі.
  • Поставте у вашому приміщенні ємності з водою для підвищення вологості повітря.
  • Регулярно здійснюйте вологе прибирання.
  • Якщо ви відчуваєте запах диму, негайно надягайте вологі маски, а віконні  та дверні отвори ізолюйте вологою тканиною.
  • Збільшіть споживання рідини до 2-3 літрів на день для  дорослих. Краще пити підсолену та мінеральну лужну воду, молочнокислі напої (мінеральні напої, киснево-білкові коктейлі).

НЕ вживайте газовані напої.

• Декілька разів на день приймайте душ, промивайте ніс та горло.
  • Якщо у вас є проблеми із серцево-судинними захворюваннями, додатково проконсультуйтеся з лікарем.

Завідувач санітарно-гігієнічної лабораторії

Рогатинського відділу ІФРВ ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ»            Г. М. Мильович