Дезінфекція

  • 167

Дезінфекція - це комплекс заходів, спрямований на знищення збудників інфекційних захворювань і руйнування токсинів на об'єктах зовнішнього середовища. Дезінфекція є одним з видів знезараження.
Дезінфекція зменшує кількість мікроорганізмів до прийнятного рівня, але цілком може їх і не знищити. Розрізняють профілактичну, поточну і заключну дезінфекцію:
Профілактична дезінфекція - це дезінфекція, яка проводиться у зв'язку з епідемічними спалахами в місцях ймовірного скупчення збудників інфекційних хвороб (лікувально-профілактичні установи, дитячі дошкільні установи, підприємства харчової промисловості та громадського харчування, вокзали, вагони, розважальні заклади, під'їзди тощо).
Профілактичну дезінфекцію в залежності від характеру об'єкта проводять або самі господарські організації ЖЕКи, ОСББ, ЖБК, або центри профілактичної дезінфекції (дезінфекційні відділи територіальних центрів гігієни та епідеміології з долученням допоміжної техніки МНС та приватних компаній).
Поточна дезінфекція - проводиться біля ліжка хворого в його присутності, в ізоляторах медичних пунктів, лікувальних установах, направлена на знищення збудників у міру їх виділення хворим або носієм, з метою попередження поширення інфекційних захворювань за межі осередку.
Найбільш частими показаннями для проведення поточної дезінфекції є:
знаходження хворого в осередку до госпіталізації;
лікування інфекційного хворого вдома до одужання;
наявність спалаху бактеріоносія до його повної санації.
Поточна дезінфекція в квартирних осередках інфекційних захворювань організується медичним працівником, який виявив інфекційного хворого.
Санітарно-гігієнічні заходи поточної дезінфекції включають:
ізоляцію хворого в окрему кімнату або відгороджену її частину (кімнату хворого піддають 2-3 рази на день вологому прибиранню та провітрюванню), виключення контакту з дітьми, обмеження числа предметів, з якими хворий може стикатися, дотримання правил особистої гігієни;
виділення окремого ліжка, рушників, предметів догляду, посуду для їжі і пиття;
посуд і предмети догляду за хворим зберігають окремо від посуду членів сім'ї;
окреме збирання брудної білизни хворого від білизни членів сім'ї;
дотримання чистоти в приміщеннях і місцях загального користування, при цьому використовують роздільний збиральний інвентар для кімнати хворого та інших приміщень;
в літній час систематично проводять боротьбу з мухами;
той, хто доглядає за хворим членом сім'ї повинен бути одягнений в халат, на голові має бути косинка, в осередках аерозольних інфекцій необхідне носіння медичної пов'язки, змінювати яку потрібно кожні 2 години. При виході з кімнати хворого спецодяг слід знімати, вішати окремо і прикривати простирадлом.
В осередках вдома доцільно застосовувати фізичні та механічні способи дезінфекції, а також використовувати мийно-дезінфекційні препарати побутової хімії. При цьому широко застосовують соду, мило, кип'ячену гарячу воду, прання, прасування, провітрювання тощо.
Особлива увага має приділятися знезараженню предметів, з якими стикалися хворі під час хвороби. Посуд (повинен митися окремо, під проточною гарячою водою). Білизна та інші м'які речі (прання не менше, аніж 60 °С температура води, окремо від речей інших людей). Іграшки (повинні бути індивідуальними і після використання їх хворою дитиною піддаватися обов'язковій дезінфекції. Малоцінні іграшки підлягають спалюванню).
Заключна дезінфекція - проводиться після ізоляції, госпіталізації, одужання чи смерті хворого, тобто після видалення джерела інфекції, з метою звільнення епідемічного вогнища від збудників, розсіяних хворим.
Основними етапами заключної дезінфекції в епідемічному осередку є:
приготування дезінфікуючих розчинів;
знищення мух при закритих вікнах, кватирках і дверях;
обробка дезрозчином дверей в кімнату, де знаходився хворий, підлоги в кімнаті хворого;
знезараження натільної і постільної білизни в дезрозчині або кип'ятінням;
знезараження залишків їжі хворого за допомогою деззасобів або кип'ятіння;
знезараження посуду для їжі за допомогою дезрозчину або кип'ятіння;
знезараження виділень і посуду для виділень за допомогою дезрозчину або кип'ятіння;
знезараження іграшок за допомогою дезрозчину або кип'ятіння;
збір речей для камерної дезінфекції;
підготовка стін і окремих предметів до знезараження;
знезараження картин, статуеток і полірованих речей;
знезараження стін, вікон, меблів, підлоги;
знезараження прибирального інвентарю, укладка спецодягу, миття рук.
Крім дотримання зазначеної вище послідовності дезінфекційних дій, дезінфекцію слід починати з більш віддалених частин кімнати і кутів, послідовно переходячи в напрямку виходу, після чого проводиться дезінфекція коридорів, кухні, туалету.

З чого почати?
Для початку всі штори, постільна білизна, м'які іграшки, покривала виперіть в пральній машині при температурі не менше 60 °С. Якщо у вас є килими, то їх краще здати в хімчистку або, якщо відсутня така можливість, згорніть їх, оберніть поліетиленом і покладіть в комору.
Починати прибирання завжди потрібно зі спальні, потім вітальня, кухня, ванна і туалет. Витираємо пил на меблях, полицях, не забуваючи про міжкімнатні двері, рамки картин, дрібні статуетки.
Найбрудніші предмети в квартирі краще всього протирати спиртом або спиртовмісними серветками. Лідерами, серед предметів, які найдовше зберігають віруси, є: дверні ручки, вимикачі, мобільні телефони, планшети, клавіатура і комп'ютерна мишка, сумки, гаманці. В період епідемії їх треба протирати антибактеріальними серветками хоча б раз на день. А телефони частіше - як візьмете смартфон до рук, так відразу його і протирайте. Намагайтеся зараз не користуватися паперовими грошима, розраховуйтесь банківською карткою.
Обов'язково обробляйте перила у під'їзді, дверні ручки на вході до квартири та під'їзду, вікна, двері кнопки ліфту, його двері та стіни.


 

Інші статті

Всі статті