І ще раз про кір

  • 123

Фото без опису


Останні випадки кору на території обслуговування Рогатинського відділу ІФ РВ ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» реєструвались у 2019 році. Всі випадки захворювання були спорадичні і не повязані між собою. Хворіли діти різного віку та дорослі.
Епідемічна ситуація, щодо захворюваності вакцинокерованими інфекціями залишається стабільною, але при недостатньому охопленні населення щепленнями, можливе виникнення епідемічних ускладнень. Незадовільні показники обсягу імунізації проти кору (вакциною КПК) за 9 місяців фіксуються у КНП «Рогатинський ЦПМСД» - 52,6%. Добре виконання обсягів річного плану по щепленням КПК відмічається у КНП « ЦПМСД Більшівцівської с/р» - 73,1%.
Кір - це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання. В основному кором хворіють не щеплені діти. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли кором, та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції.
Кір - це повітряно-крапельна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очі від хворої кором людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні і кашлі.
Джерелом інфекції є хворий з моменту появи перших ознак хвороби і до п'ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться (інкубаційний період).
Вірус кору дуже летучий - з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, - тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. Приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися, дезінфекція не потрібна.
Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній. Незабаром з'являються нежить, кашель - звичайно сухий, болісний, або гавкаючий - при ларингіті. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки ока - кон'юнктивіт. Його прояви при кору яскраво виражені: очі червоніють, з'являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з'являється гнійні виділення. На другий-третій день хвороби на твердому піднебінні з'являються рожеві крапкові висипання , а на слизовій оболонці щік, ясен і губ - характерні для кору малесенькі білісуваті цятки. І те, і інше можна побачити до появи висипу на тілі.
На 4-5 день хвороби з'являється висип - спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня вона поширюється на тулуб, ще через день - на руки й ноги. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипу стан дитини різко погіршується - знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон'юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.
Більшість дітей ( на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи, очей і вух. Відомі і смертельні випадки від цієї недуги.
У кімнаті, де перебуває хвора дитина, необхідно щодня робити вологе прибирання. Провітрювання повинні бути якнайчастіше.
Нагадуємо, що найкращий та єдиний спосіб профілактики кору - активна імунізація. Вакцинацію проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, з ревакцинацією - у шість років. Діти, які отримали вакцинацію, легше переносять недугу,а також зможуть уникнути важких ускладнень. Діти, які пропустили щеплення у відповідні терміни, повинні якомога раніше отримати пропущені дози вакцини.
Вакцинуйтеся та будьте здорові !

 

Інші статті

Всі статті