Штрафи за підробку насіння зростуть, а заявку на реєстрацію сортів можна буде подати онлайн

  • 98

 

Фото без опису

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує, що у сфері насінництва і розсадництва внесено зміно до чинного законодавства.

Звертаємо увагу, що прийнятий  16.11.2022 року Закон України  № 2763-IX  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу», вдосконалив законодавство у сфері охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва і наблизив його до норм Європейського Союзу.

Так, згідно з доповненнями до ст.28 Закону України  «Про насіння та садивний матеріал», значно збільшаться штрафи за умисне виробництво, пакування та торгівлею фальсифікованим насінням та/або садивного матеріалу з метою продажу та використання торгівельної марки, яка зовнішньо нагадує торгівельну марку іншого виробника – маркування.

Фальсифіковане насіння та/або садивний матеріал - насіння та/або садивний матеріал, у маркуванні або пакуванні якого неправомірно використано торговельну марку, інше індивідуалізуюче позначення, зовнішнє оформлення пакування іншого виробника та/або які поширюються з неправдивою інформацією щодо сортових та/або посівних якостей насіння та/або садивного матеріалу.

За такі дії громадянину загрожуватиме накладання штрафу в розмірі від однієї до п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. На посадових осіб чекатиме більше фінансове покарання - від п’яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, з конфіскацією виробленого фальсифікованого насіння та/або садивного матеріалу.

Закон № 2763 набирає чинності через шість місяців з дня його опублікування, а саме з 10.06.2023 року. 

Окрім суттєвого зростання штрафів, законом передбачено:

• подача заявки на реєстрацію сортів онлайн та скорочення строків розгляду документів;

• запровадження електронних сервісів отримання дозвільних документів для ввезення зразків насіння для дослідних цілей;

• спрощення процедури ввезення в Україну вже відомих сортів насіння та садивного матеріалу;

• спрощення реєстрації для сортів, що вже зареєстровані в ЄС та США (без кваліфікаційної експертизи)

• отримання права будь-кому подавати заявку на поширення сорту суспільного надбання (на підставі повідомлення про належність сорту  до сортів суспільного надбання)

Новий закон дозволяє постачати насіння найновіших сортів українським аграріям від агровиробників ЄС та США, зокрема таких стратегічно важливих культур, як кукурудза, соняшник, соя та лохина.

Таким чином, нові зміни суттєво спрощують життя українським аграріям завдяки ліквідації зайвої бюрократії, переходу багатьох процедур в режим онлайн  та впорядкуванню багатьох питань, що стосуються ввозу насіння та садивного матеріалу в Україну.