Нітрати у воді – небезпека для здоров’я дітей

  • 88

              

               Впродовж останніх років відмічається забруднення грунтових вод та джерел індивідуального користування хімічними сполуками – нітратами, мінеральними та органічними добривами. Велику небезпеку несе забруднення води продуктами розпаду органічних речовин: аміаком, нітритами, нітратами. Вода питна забруднена нітратами, особливо небезпечна для дитячого організму та спричиняє захворюванню водо-нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3-х річного віку.

Життя та здоров’я дітей тісно пов’язане з станом навколишнього середовища: повітря, води, грунту. Без води були б неможливі зародження і розвиток органічного життя на Землі.

Основним джерелом водопостачання служать криниці. При неправильному влаштуванні криниць, неправильному утриманні території, вигрібних помийних ям створюються умови забруднення води мікроорганізмами та хімічними речовинами. Велику небезпеку несе забруднення води продуктами розпаду органічних речовин: аміаком, нітритами, нітратами.

Вживання води з наднормативним вмістом нітратів, небезпечне для здоров’я дітей. З ним безпосередньо пов’язане захворювання водно-нітратною метгемоглобінемією. Метгемоглобінемія обумовлена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. А також пригнічується активність ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

Нітратна інтоксикація пов’язана  з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові. Зазвичай метгемоглобінемія найчастіше спостерігається у людей сільської місцевості де використовується вода колодязів та індивідуальних свердловин.

Для попередження шкідливого впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникнення отруєнь серед дітей, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією необхідно:

  • дотримуватись гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів, (герметизувати стінки, влаштувати навколо колодязів глиняний замок, навіс, при забрудненні води проводити очистку від мулу) та дезінфекцію її;
  • не допускати витоку нечистот з вигрібних, помийних ям, гноєзбірників, дно, стінки яких мають бути бетоновані, герметичні, не допускати забруднення водоносних горизонтів;
  • заборонити внесення органічних та мінеральних добрив на відстані не менше 500м від джерел водозаборів, індивідуальних колодязів.

Щоб бути впевненим в якості води, яку споживають діти, Ви можете безкоштовно дослідити її в акредитованій лабораторії Рогатинського відділу  Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХ МОЗ».

 

 

В.о. завідувача відділення

епідеміологічного нагляду (спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань

Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                                         Микола НЕЇЖМАК

 

Інші статті

Всі статті