Гриби- прихована небезпека.

Осінь основний сезон для збору грибів, який триватиме аж до листопада. Збирання грибів для багатьох українців є приємним способом провести вільний час, проте таке дозвілля  має багато небезпек, якщо не розбиратися в грибах досконало. А значить, є підвищений ризик отруєння грибами, тому в черговий раз,  застерігаємо:

• Не можна збирати старі, червиві, покриті цвіллю гриби. У таких грибах вже починаються процеси розкладання білка, що про вживання їх в їжу може завдати непоправної шкоди вашому здоров’ю.
  • Не можна збирати гриби біля автомагістралей та біля промислових підприємств. Гриби, зібрані біля автомобільних трас і залізничних колій, накопичують небезпечні для здоров’я важкі метали і радіоактивні елементи.
  • Для збору грибів не можна використовувати тару не проникну для повітря – поліетиленові пакети, сумки і т.д. Краща місткість для грибів – плетена корзина.
  • Приготовлені страви з грибів не можна зберігати в теплому місці. Залишати на «завтра» грибні блюда можна тільки в холодильнику і в посуді, що добре закривається.
  • Не слід готувати і зберігати блюда з грибів в металевому посуді.
  • Деякі види грибів не сумісні з алкоголем. Як і будь-який продукт, гриби можуть викликати алергічні реакції.
  • Грибні страви не є їжею для дітей!

Потрібно пам’ятати, що гриби можуть помітно відрізнятися по вигляду залежно від того, де вони виросли. Так, наприклад, білі гриби із змішаних лісів (при чому із самих глухих) – великі, приземисті, з товстою ніжкою і маленькою шапочкою насиченого темно-червоного кольору. Білі гриби зі соснових лісів – з тоншою ніжкою і з світлим широким капелюшком. Дуже рідко, але попадаються гіганти з капелюшком великих розмірів.

Найпоширеніші види отруйних грибів:

• Бліда поганка (капелюшок діаметром до 10см., шовковиста від сіро-білого до блідо-зеленого і оливкового кольору).
  • Мухомор пантерний (капелюшок до 12см в діаметрі, різних відтінків коричневого кольору, з початку майже куляста).
  • Мухомор поганковидний ( капелюшок до 8см в діаметрі, спочатку біла, потім жовтувато-зелена, з білими крупними пластівцями).
  • Мухомор порфірний ( капелюшок до 9см в діаметрі, мишаста  з фіолетовим відтінком, спочатку дзвонова).

• Шампіньйон рудий ( капелюшок до 15см в діаметрі, спочатку округлий, потім широколистий.

Найнебезпечнішим грибом вважається бліда поганка і її різновиди. При отруєнні її токсинами реєструється до 99 % летальності потерпілих. При цьому поражаються печінка, нирки, серце, центральна нервова система, кишківник.

Пам’ятайте! Навіть при найменшому нездужанні – нудоті, блювоті, розладі травлення, які пов’язана з вживанням грибів, необхідно негайно викликати «швидку допомогу» або доправити хворого до лікарні! Кожна згаяна година може коштувати людині життя!

Наталія Николишин, фельдшер санітарний

Рогатинського відділу ІФ РВ ДУ «Івано-Франківський