Стань на варті свого серця

Стань на варті свого серця | Антонінська громада

Серцево-судинні захворювання — це хвороби серцевого м’яза та кровоносної системи. Вам напевно відомо,  що ішемічна хвороба серця, артеріальна гіпертензія,  серцева недостатність - це захворювання. які можуть розвинутися при недостатньому кровопостачанні серця та інших органів через звуження або блокування артерій. Як наслідок, може виникнути гострий стан — інфаркт міокарда чи інсульт, які загрожують інвалідністю та навіть смертю.

Часто інфаркти й інсульти є ускладненням артеріальної гіпертензії —  постійного підвищення артеріального тиску понад 140/90 мм рт. ст. Що сильніше кров тисне на стінки артерій зсередини, то складніше працювати серцю.

Розвиток серцево-судинних захворювань напряму залежить від чотирьох поведінкових факторів ризику:

1. Вживання тютюнових виробів чи електронних пристроїв для куріння.
  2. Вживання алкоголю.
  3. Незбалансоване харчування.
  4. Низька фізична активність.

Під впливом тютюнового диму клітини крові налипають на стінки судин та утворюють тромби — а це може призвести до стенокардії, інфаркту або інсульту. І навіть кілька сигарет час від часу все одно шкодять серцю та судинам.

Клітини серця дуже чутливі до токсичної дії алкоголю, тому його вживання може призвести до інфаркту, інсульту та артеріальної гіпертензії.

Зверніть увагу: навіть невелика кількість спиртного підвищує ризик розвитку ССЗ (серцево-судинних захворювань).

Нездоровий раціон є головним фактором ризику розвитку ССЗ.

Основні рекомендацій, як налагодити своє харчування:

• Вживайте 400 г (або 4-5 порцій) овочів та фруктів щодня. 1 порція — це 1 фрукт чи овоч середнього розміру.
  • Не досолюйте їжу — у твоєму щоденному раціоні має бути не більше 1 ч. л. солі. Уникайте вживання прихованої солі — зазвичай вона міститься у складі ковбас, соусів, консервів.
  • Ваша добова доза доданого цукру: до 10 ч. л. Доданий цукор міститься у цукерках, шоколаді, випічці, меді, солодких напоях тощо, тож краще замінити їх на фрукти та ягоди.
  • Їжте більше клітковини — це корисні цільнозернові каші, бобові та горіхи. Такі продукти знижують рівень холестерину в крові.
  • Вживайте менше трансжирів — магазинної випічки, фастфуду та смажених страв. Натомість обирайте морську рибу, рослинні олії, горіхи, насіння — це унікальні джерела омега-3 жирних кислот, які корисно впливають на стан серцево-судинної системи.
  • Стежте за кількістю порцій, аби не переїдати.

Якщо недостатньо рухатися, то сила скорочень серця послаблюється, а тонус судин знижується. Малорухливий спосіб життя також часто призводить до ожиріння. Натомість під час фізичних навантажень покращується кровообіг та зменшується ризик утворення згустків. Ось кілька порад, як додати більше руху до свого життя:

• Зранку робіть легкі вправи.
  • Якщо працюєте сидячи, періодично розминайтеся й ходіть на короткі прогулянки.
  • Більше пересувайтеся пішки, а не громадським транспортом.

На розвиток ССЗ також впливають біологічні показники — як-от артеріальний тиск, холестерин та індекс маси тіла.

Високий кров’яний тиск здатний непомітно руйнувати артерії та може призвести до атеросклерозу (блокування артерій), аневризм (розширення стінок судин).

Здоровий спосіб життя допоможе вберегти ваше серце й судини від небезпечних хвороб.

Запобігти серцево-судинним захворюванням набагато легше, аніж роками лікувати їх наслідки.

В.о. завідувача відділення

епідеміологічного нагляду (спостереження)

та профілактики неінфекційних захворювань

Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу