АСКАРИДОЗ: СИМПТОМИ ТА ЛІКУВАННЯ

АСКАРИДОЗ: СИМПТОМИ ТА ЛІКУВАННЯ

Аскаридоз – гельмінтне захворювання, що розвивається при зараженні аскаридами. Це круглі черв'яки, що паразитують у шлунково-кишковому тракті людини і вражають дихальну систему. Вони мають веретеноподібну форму та досягають у довжину до 40 см. Тривалість життя аскарид становить від 12 до 24 місяців.

ПРИЧИНИ ПОЯВИ АСКАРИД

Зараження аскаридами відбувається при попаданні яєць в організм людини. Цьому сприяє недостатнє дотримання правил гігієни, вживання немитих овочів та фруктів тощо. Яйця аскарид широко поширені у навколишньому середовищі, роками зберігаючись у ґрунті.

ЯК РОЗВИВАЮТЬСЯ АСКАРИДИ В ОРГАНІЗМІ ЛЮДИНИ?

По стравоходу гельмінти потрапляють до тонкого кишківника, де починають рости. Трохи пізніше вони відкладають яйця, які через стінки органа проникають у кровотік та переміщаються у легені. Там вони ростуть близько 2 тижнів, після чого підіймаються дихальними шляхами (у людини виникає кашель), заковтуються і знову потрапляють до тонкого кишківника, де виростають до дорослих особин. Останні також відкладають яйця, і життєвий цикл аскарид повторюється.

СИМПТОМИ АСКАРИДОЗУ

Аскаридоз проявляється по-різному. Залежно від обсягу інвазії (кількості особин паразитів) хвороба може протікати у прихованій формі чи гострій, з яскраво вираженою симптоматикою. Чим більша колонія глистів, тим гірше самопочуття людини. Найчастіше інкубаційний період від моменту зараження до появи симптомів становить від 4 до 16 днів.

Симптоми залежить від стадії життєвого циклу аскарид.

Для початкового етапу характерні:

• підвищення температури тіла до 38 градусів;
  • біль у животі;
  • нудота;
  • діарея;
  • алергічні реакції на шкірі (висипання);
  • набряк Квінке – гостра алергічна реакція, що супроводжується набряком слизових оболонок та обструкцією дихальних шляхів аж до зупинки дихання.

У деяких випадках ці симптоми можуть бути відсутні, а ознаки хвороби з'являтися пізніше.

На другій стадії, коли личинки переміщаються у легені, можуть виникнути:

• сухий кашель або з виділенням невеликої кількості мокротиння;
  • напади задухи;
  • кровохаркання.

У деяких пацієнтів у цей час приєднується бактеріальна інфекція та розвивається пневмонія.

При повторній міграції аскарид у шлунково-кишковий тракт і симптоматика стає неспецифічною і без проведення аналізів лікареві складно впізнати дане захворювання.

У дорослих людей може з'явитися:

• головний біль;
  • запаморочення;
  • зниження артеріального тиску;
  • швидка стомлюваність;
  • порушення сну;
  • перепади настрою;
  • втрата маси тіла.

У дітей хвороба може майже не проявлятися. Часто єдиними ознаками є недостатній набір маси тіла та капризність.

Аскариди, як правило, вражають травний тракт і на певній стадії легені, але в деяких випадках вражають і нервову систему. В результаті можуть з'являтися такі симптоми:

• головний біль;
  • слабкість;
  • судоми;
  • запалення оболонок головного та спинного мозку.

Також можливе ураження жовчовивідних проток та проток підшлункової залози, для якого характерні симптоми запалення, застою жовчі та гострого панкреатиту.

Аскарида не прикріплюється до стінки кишківника, а постійно рухається назустріч їжі. Наприкінці життєвого циклу паразит гине і з каловими масами виноситься з організму. У таких випадках аскариду можна виявити у калі.

ВИДИ АСКАРИДОЗУ

Аскаридоз класифікують за кількома параметрами.

Залежно від уражених органів та симптоматики виділяють 3 види аскаридозу:

• легеневі;
  • кишковий;
  • гепатобіліарний (ураження проток підшлункової залози та жовчовивідних шляхів).

Залежно від наявності симптомів аскаридоз буває:

• типовий – з яскравою клінічною картиною;
  • атиповий – без симптомів.

Також залежно від стану пацієнта та кількості глистів виділяють наступні ступені аскаридозу:

• легкий;
  • середній;
  • важкий;
  • ускладнений.

ПРОФІЛАКТИКА АСКАРИДОЗУ

Для профілактики аскаридозу фахівці рекомендують дотримуватися всіх правил гігієни. Обов'язково потрібно мити руки перед їжею, а також всі овочі та фрукти перед вживанням.

Заразитися аскаридозом можна контактним шляхом від інфікованої людини, а також при вживанні продуктів, на яких є личинки аскарид. Останні, перебуваючи у ґрунті, можуть зберігати життєві функції до 10 років, через що не рекомендується їсти немиті плоди.

В мікробіологічній лабораторії Рогатинського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України» проводяться паразитологічні дослідження для фізичних та юридичних осіб на сучасному рівні.

Фельдшер - лаборант мікробіологічної лабораторії

Рогатинського відділу Івано-Франківського

районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХ МОЗ»                                  Галина Грещук